Benecko je nejvýše položená obec v Krkonoších, která se rozkládá na jižním svahu hory Žalý.
Poprvé se Benecko uvádí roku 1628. Zakladatelem byl patrně Beneš-Benešsko, později Benecko. O znak obce se postaral jelen, který byl druhem poustevníkovi z řádu sv. Benedikta, který prý podle legendy na Benecku pobýval.
O zásadní změny ve struktuře obce i obyvatelstva se zasloužil turismus a hlavně zimní sporty. V 19.stol. přijíždí na Benecko norští instruktoři lyžování a ti do krásného sportu nejen Pražany, ale i místní usedlíky. Zájem o lyžování a zdejší obec vzrostl natolik, že ve 30-tých letech zde vznikají první penziony a hotely. Hrabě Harrach zřizuje hotel Zlatá Vyhlídka a dává postavit rozhlednu a restauraci na Žalém.
V současné době je Benecko spojeno ze 6 osad: Dolní a Horní Štěpanice, Mrklov, Benecko, Štěpanická Lhota a Rychlov.
Pro sjezdaře začínající, ale i pro náročnější je zde řada menších i větších vleků HSK či sedačková lanovka KEJNOS, obojí s večerním lyžováním a zasněžováním. Lyžování bez front, v klidu a pohodě je výhodou nejen pro rodiny s dětmi.
Mluví se o něm jako o místě s největším množstvím slunečních dnů v roce a nejdelším slunečním svitem. Také jako o ráji lyžařů, běžkařů turistů i cyklistů. Vyznavači bílé stopy si mohou vyzkoušet upravované běžecké tratě, které jsou napojeny na Špindlerův Mlýn a Horní mísečky.
Pro cyklisty či turisty je náročnější terén odměněn okolní krásou, klidem a překvapivými výhledy a nezapomenutelnými rozhledy do kraje (Ještěd, Tábor, Luční, Kotel, Sněžka, ...).
Pro přemístění na vzdálené cyklostezky jsou k dispozici krkonošské cyklobusy. Každá z cyklostezek končí na zastávce cyklobusu. K dispozici jsou trasy pro různě zdatné cyklisty.
je 12m vysoká stavba, vystavěná r. 2005 pracovníky místního střediska služeb pod vedením pana Karla Koukala.
Velký oltářní obraz vytvořil Dr. Miloš Gerstner, aktivní člen spolku podkrkonošských výtvarníků.
Kaple byla vysvěcena r.2005 při ekumenické bohoslužbě p. Joachimem Fosem MSF, místním duchovním správcem.
Pravidelné bohoslužby se zde nekonají, mimořádné jsou pak v květnu - každý čtvrtek večerní mše svatá s májovou pobožností, mše sv. okolo 3. listopadu a nejvýznamnější poslední neděle v červenci - mše sv. k výročí posvěcení kapličky neboli tzv. "Benecká pouť".
Zvon kapličky zvoní 3x denně v 7,12 a 20h.
Hrad založil na přelomu 13. a 14. století Jindřich Jan z Valdštejna. Hrad byl mocenským , "kolenizačnímu" a správním centrem celé oblasti. Po jeho smrti se stávají pány hradu jeho potomci. Roku 1520 král Ludvík Jagelonský zastavuje hrad Petru z Rožmberka. Roku 1583 je hrad opuštěn a chátrá.
Podle pověsti hrad založil rytíř Štěpán, který byl přepaden a o vše oloupen svým bývalým přítelem rytířem z Ratiboru. Rytíř Štěpán pak uprchl do pustých krkonoškých lesů, kde si vystavěl hrad štěpanický. Další pověsti pak vypráví o tajných chodbách vedoucích z hradu do hornobrannského zámku, o zakopaném pokladu i strašidlech hradních. www.letistez.estranky.cz/clanky/povesti-z-okoli-letiste-brabenec.html
Hrádek vznikl při kolonizaci Podkrkonoší na vysoké skále nad říčkou Jizerkou koncem 13.stol. Jednalo se pravděpodobně o kolonizační provizorium a nedlouho po svém založení hrad zanikl. Dochoval se pouze hluboký příkop.
Není třeba vozit těžké a neskladné lyžařské vybavení. V centru Benecka je dosti SKI půjčoven, které nabízejí široký sortiment kvalirního lyžařského vybavení za rozumnou kačku. Pro neználky zimních sportů není problém příjemně strávit čas učením se či zdokonalovat a vybrušovat svoji lyžařskou techniku v místních lyžařských školách.
Milovníci bílé stopy si mohou zvolit tratě dle svých schopností. Díky propojení tras se Špindlerovým mlýnem a areálem Horních Míseček se jedná o jedno z nejrozsáhlejších sportovišť v Krkonoších.
Vzhledem k zajímavé poloze Benecka (900m) nemusíte absolvovat náročné výstupy a přesto budete odměněni okolní krásou. Ušetřenou energii pak můžete věnovat večerním či nočním radovánkám :-)
Cyklotrasy www.krnap.cz
Na území KRNAP a jeho ochranného pásma je vybudován systém terénních tras vhodných převážně jen pro horská kola. Je značen dřevěnými gravírovanými piktogramy a udržován Správou KRNAP.
V nižších polohách – výhradně na místních komunikacích a méně frekventovaných silnicích navazují cykloturistické trasy KČT směřující dále do Podkrkonoší a Jizerských hor. Tyto trasy propojuje dálková magistrála Jizerské hory – Krkonoše – Jeseníky označená KČT 22. V nejvýchodnějších částech území (oblast Rýchor) naleznete na místních komunikacích specificky značené cesty Mikroregionu Žacléřsko (barevné body; vlastní cyklomapa Mikroregionu). Pro trasy KČT i Mikroregionu Žacléřsko lze doporučit trekové kolo.
Před cestou je třeba si uvědomit skutečnost, že na území vlastního národního parku je zakázáno jezdit na kole mimo silnice, místní komunikace a zde uvedené cyklotrasy KRNAP.
Přesnější info brzy doplníme.
Snowtubing je nejlepší zimní zábavou pro celé rodiny. Jízda na speciálním nafukovacím člunu ve sněhovém korytu.